kahve ve sigara

gönlümüz bir buluttur duygular yosun tutmuş

“hee mecnun, sen kimsin ulan?”, leyla ile mecnun, bölüm 6

konur sokak’taki imge kitabevi’ne her gittiğimde aklıma düşer, sanırım bizim kuşaktan olup da öğrenciliği ankara’da geçmiş olan kimse yoktur ki oraya hala borcu olmasın.

öğrenciyiz işte, parasız pulsuz zamanlar yani, ne yapalım, mahalle bakkalından alışveriş yapar gibi, yazdırıyoruz aldığımız kitapları, taksit taksit de ödemeye çalışıyoruz. böyle bir güzelliği vardı imge’nin, tekrar teşekkürlerimizi iletelim.

sonrası bizim ayıbımız, oraları terk ederken kalan borcu da ödemeden gitmişiz işte, neyse ki kendi adıma fazla değildi benimki.

beytepe yurtlarında kaldığım dönem, odadayım bir gün, e. sırıtarak girdi içeri, elinde bir kitap, kazancakis’ten zorba, “sana aldım” dedi, benim suratıma yerleşen sırıtış daha fazla. “bu arada” dedi, “dost kitabevi’nin alarm sistemi çalışmıyormuş.”

boris vian’ın müritleri olmuşuz bir dönem, gel gör ki fazla çevrilmiş kitabı yok henüz, hacettepe’nin kütüphanesindeyse orijinalleri bolca var. h. fransa’dan gelmiş, mütercim tercümanlık okuyor, hem ona da pratik yapma şansı olur, “hadi çeviriver şu kitapları”, ama kitapları dışarıya verdikleri süre yetersiz, ne yapsak acaba, alıp gidelim bari çaktırmadan, vian’sız kalınır mı hiç.

sabahları uyandığımda yatağımın başucunda çevrilmiş sayfaları bulmanın mutluluğunu ifade edebileceğim bir sözcük henüz yok.

biraz eskiye döneyim, ortaokul günlerime, hangi gazete hatırlamıyorum, kitap ekinde macbeth’e övgüler düzülmüş, koşarak gittim kemeraltı’na, o zamanlar sokaklara seyyar tezgahlar kurardı kitapçılar, heyecanım bir anda söndü, pazar günü hepsi kapatıp gitmiş, keyifsizce dolanıyorum, derken uzaktaki boş bir tezgahın altında bir şey gözüme çarptı, gittim, eğilip baktım, bir kitap, muhtemelen tezgah boşaltılırken düşmüş ve fark edilmemiş, aldım elime, “macbeth.”

o tezgah sahibine ve dikkatsizliğine borcumu ödeyebileceğim parasal bir miktar yok.

yani demem o ki, “lan çok ayıp, ya o çocuk gerçekten almış olsaydı bir kitap?”